Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün 2019 yılı eğitimleri Yer ve Gök Onarıcı Tasarım ve Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenmektedir. Eğitim içeriklerine ve eğitmenlere dair daha detaylı bilgileri Enstitü’nün websitesinden edinebilirsiniz: www.permacultureturkey.org

Kurs ücreti: 920 TL (%18 KDV dahil)

Kursa kayıt olmak için TIKLAYIN
Eğitmenler: Iraz Candaş, Volkan Dündar, Timuçin Şahin
Kurs İçeriği

Canlı ve cansız toprağın İngilizce karşılıkları “soil” ve “dirt”. İki farklı kelime ile ifade etmişler yaşayan ve ölü toprağı.

Günümüzün hâkim üretim biçimi olan endüstriyel, monokültür tarım giderek ölen, içindeki yaşamı yitiren topraklarda yapılmaya çalışılıyor. Artan nüfus ve beraberinde gelen gıda üretimi baskısı geleceği olmayan, bu “sürdürülemez” üretim biçimine alternatif geliştirmeyi zorlaştırıyor, ancak küresel iklim değişikliğinden kirliliğe, oradan da biyoçeşitlilik kaybına kadar uzanan bir dizi kritik sorunla baş etmenin tek yolu böylesi alternatifleri ortaya çıkarabilmekte yatıyor.

Onarıcı tarım başlığı altında toplanabilecek birçok uygulama, endüstriyel tarımın tersine toprağın yaşayan kısmına odaklanıyor ve fosil kaynaklı sentetik gübreler, ot ve zararlı ilaçları yerine bitkiler ve toprak mikroorganizmaları arasında işbirliğine odaklanıyor.

Bu kurs boyunca yaşayan toprağın ne ifade ettiğini, mikrocanlılık ve diğer toprak bileşenlerinin bitkilerin besin döngüsünde oynadığı kritik rolü ve hepsinin ötesinde cansız toprakların nasıl canlandırılabileceğini öğreneceksiniz.

6, 7, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Bir Çürüme Kursu: Toprak, Kompost ve Tuvalet, kompostun ne olduğunu, önemini ve gezegenimizin döngülerindeki yerini kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği dört günlük, uygulamalı bir kurstur. Katılım için hiçbir ön koşul yoktur.

Gezegenimizdeki temel ölüm ve yaşam döngüsünü ele alan kurs; toprak ekolojisi ve mikrobiyolojisi, kompost yapım yöntemleri ve kullanımı, insan atıklarının değerlendirilmesi yönünde uygulanabilecek kuru kompost tuvalet yöntemleri, insan sindirim sistemi ve toprak mikrobiyolojisi arasındaki ilişki gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak kapsamaktadır.

Kurs süresince anlatılan kompost yöntemlerinden biri uygulamalı olarak gösterilecektir.

Kurs içeriğinden bazı konu başlıkları:
– Gezegendeki Döngüler
– Toprak
– Toprak Besin Ağı
– Kompost
– Humanür (insan gübresi)
– İnsan Mikrobiyomu ve Toprak

Kurs mekanı
Kursun tamamı Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Doğal Yaşam Köyü‘nde gerçekleştirilecektir.

Günlük Program

10:00-11:30 / I. oturum
11:30-12:00 / Mola, içecek ve yiyecek ikramı
12:00-13:30 / II. oturum
13:30-14:30 / Öğle yemeği
14:30-16:00 / III. oturum
16:00-16:30 / Mola, içecek ve yiyecek ikramı
16:30-18:00 / IV. oturum
 

Sertifika
12 teorik ve 4 uygulamalı oturumdan oluşan toplam 4 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren katılımcılar, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Kayıt ve rezervasyon
Yer ve Gök Tasarım ve Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenen kurs en az 15, en fazla 30 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.
Günde 2 kez verilecek molalar sırasında içecekler (çay/kahve) ve ikramlar, öğle yemeği kurs ücretine dahildir.

Konaklama seçimi ve organizasyonu tamamen katılımcılara aittir. Kursun gerçekleşeceği Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Doğal Yaşam Köyü‘nde konaklama imkanları mevcuttur. 

Kurs ücreti: 920 TL (%18 KDV dahil)

Kursa kayıt olmak için TIKLAYIN

Son kayıt tarihi 30 Mart’tır.

İletişim için egitim [@] yergoktasarim.com adresine mail atabilirsiniz.

Facebook Etkinliğinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.