Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün 2020 yılı eğitimleri Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenmektedir. Eğitim içeriklerine ve eğitmenlere dair daha detaylı bilgileri Enstitü’nün websitesinden edinebilirsiniz: www.permacultureturkey.org


Kurs ücreti: 1200 TL (%18 KDV dahil)

Kurs Ön Kayıt Formunu doldurmak için TIKLAYIN


Eğitmenler: Iraz Candaş, Evren Yıldırım


Kurs İçeriği

Günümüzün hâkim üretim biçimi olan endüstriyel, monokültür tarım giderek ölen, içindeki yaşamı yitiren topraklarda yapılmaya çalışılıyor. Artan nüfus ve beraberinde gelen gıda üretimi baskısı geleceği olmayan, bu “sürdürülemez” üretim biçimine alternatif geliştirmeyi zorlaştırıyor, ancak küresel iklim değişikliğinden kirliliğe, oradan da biyoçeşitlilik kaybına kadar uzanan bir dizi kritik sorunla baş etmenin tek yolu böylesi alternatifleri ortaya çıkarabilmekte yatıyor.

Onarıcı tarım başlığı altında toplanabilecek birçok uygulama, endüstriyel tarımın tersine toprağın yaşayan kısmına odaklanıyor ve fosil kaynaklı sentetik gübreler, ot ve zararlı ilaçları yerine bitkiler ve toprak mikroorganizmaları arasında işbirliğine odaklanıyor.

Bu kurs boyunca yaşayan toprağın ne ifade ettiğini, mikrocanlılık ve diğer toprak bileşenlerinin bitkilerin besin döngüsünde oynadığı kritik rolü ve hepsinin ötesinde cansız toprakların nasıl canlandırılabileceğini öğreneceksiniz.

Bir Çürüme Kursu: Toprak, Kompost ve Tuvalet, kompostun ne olduğunu, önemini ve gezegenimizin döngülerindeki yerini kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği dört günlük, uygulamalı bir kurstur. Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.

Gezegenimizdeki temel ölüm ve yaşam döngüsünü ele alan kurs; toprak ekolojisi ve mikrobiyolojisi, kompost yapım yöntemleri ve kullanımı, insan atıklarının değerlendirilmesi yönünde uygulanabilecek kuru kompost tuvalet yöntemleri, insan sindirim sistemi ve toprak mikrobiyolojisi arasındaki ilişki gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak kapsamaktadır.

Kurs süresince anlatılan kompost yöntemlerinden birçoğu uygulamalı olarak gösterilecektir.

Kurs içeriğinden bazı konu başlıkları:

– Gezegendeki Döngüler
– Toprak
– Toprak Besin Ağı
– Kompost Nedir? Kompost Çeşitleri ve Uygulamaları
– Humanür (insan gübresi)
– İnsan Mikrobiyomu ve Toprak


Kurs mekanı
Kursun tamamı Nesin Vakfı‘nda gerçekleşecektir. 

Konaklama seçimi ve organizasyonu tamamen katılımcıya aittir. Nesin Vakfı’nda konaklama imkanları mevcuttur. Vakıfta konaklama detayları için Nesin Vakfı Halka İlişkiler bölümünde Tuğba Korkmaz’a 05338979730 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.


Günlük Program

  • 10:00-11:30 / I. oturum
  • 11:30-12:00 / Mola, içecek ve yiyecek ikramı
  • 12:00-13:30 / II. oturum
  • 13:30-14:30 / Öğle yemeği
  • 14:30-16:00 / III. oturum
  • 16:00-16:30 / Mola, içecek ve yiyecek ikramı
  • 16:30-18:00 / IV. oturum

Sertifika
12 teorik ve 4 uygulamalı oturumdan oluşan toplam 4 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren katılımcılar, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.


Bursluluk

Permakültür Araştırma Enstitüsü, tüm kurslarında ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen kişilere, farklı miktarlarda “eğitim bursu” imkanı sağlamaktadır.

Burs talebinizi “Ön Kayıt Formu”nu doldururken “Eklemek İstedikleriniz” bölümünde belirtmeniz durumda, Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi Kurs Koordinatörü Nazan Sönmez size sonraki adımlarla ilgili bilgiler içeren bir e-posta gönderecektir. Bu e-postada belirtilen koşullara uygun bir talebin sağlanması burs başvurunuzun değerlendirilmesi açısından vazgeçilmezdir.

Burslarla ilgili tüm kararlar kursun eğitmenleri, enstitü yöneticileri ve organizasyon sorumlusu olan Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi ekibi tarafından oybirliği ile verilir.


Kayıt ve rezervasyon
Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenen kurs en az 15, en fazla 20 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Günde 2 kez verilecek molalar sırasında içecekler (çay/kahve) ve ikramlar, öğle yemeği kurs ücretine dahildir.

Kurs ücreti: 1200 TL (%18 KDV dahil)

Konaklama seçimi ve organizasyonu tamamen katılımcıya aittir. Nesin Vakfı’nda konaklama imkanları mevcuttur. Vakıfta konaklama detayları için Nesin Vakfı Halka İlişkiler bölümünde Tuğba Korkmaz’a 05338979730 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Kurs Ön Kayıt Formunu doldurmak için TIKLAYIN

İletişim için egitim [@] yergoktasarim.com adresine mail atabilirsiniz.